Koltuk Kumaşı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Koltuk kumaşı seçimi sağlığınıza, vücudunuza, zevkinize ve üretildiği ürüne göre farklı şekilde olabilir.

Koltuk kumaşlarını; suni, sentetik ve doğal olarak üç sınıfa ayırabiliriz.

Doğal dediğimizde pamuk, yün, keten ve ipek kumaşları sayabiliriz. Suni kumaşlarda asetat, rayon ve viskozu, Sentetik kumaşlarda ise polyester, lycra (likra) ve naylonu sayabiliriz.

Üçlü Koltuk Kumaş Renkleri, Koltuk Kumaşı, kumaş nasıl seçilir, koltuk kumaşı nasıl olmalıdır

Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Koltuk kumaşı seçimini üretim kaynağını esas aldığımızda ise hayvansal, bitkisel ve sentetik olarak üçe ayırabiliriz.

Hayvansal dediğimizde yün ve ipekten yapılmış kumaşlar gelebilir. Bitkisellerde ise pamuk ve keten kumaşlar var diyebiliriz. Hayvansal ve bitkisel kumaşlar sağlıklıdır. Bedensel rahatlık ve sağlık düşünüyorsanız bu tür kumaşları tercih edebilirsiniz.

Pamuk, çok sıcakta yıkarsanız çeker, sertleşir. Yumuşatıcı kullanmazsanız, yüksek sıcakta kurutmaya maruz bırakırsanız yapısını bozabilirsiniz. Çok fazla boya emer. Düşük ısılarda yıkanmalı ve kurutulmalı. Genel olarak uzun ömürlü bir kumaştır, tercih edebilirsiniz.

Jean kullanımının yoğun olması genel olarak pamuktan üretilmesinden kaynaklanıyor denilebilir. Kumaş seçimi olarak pamuğu kullanan jeanler sağlıklı bir kullanıma sahiptir.

Koltuk Kumaş Rengi Seçenekleri

Kumaş Seçiminde İpuçları

Koltuk kumaşı seçme konusunda tavsiye mi arıyorsunuz? Yeni bir koltuk takımı satın alırken, dikkate almanız gereken en önemli faktör bu olduğundan, doğru seçim yapmak isteyeceksiniz. Hangi mobilya kumaşının sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için, bazı uzman ipuçlarını bir araya getirdik.

1. Koltuk kumaşına ne kadar harcamak istiyorum?

Ne kadar harcamak istediğinize dair bir bütçe belirlemek, muhtemelen koltuk kumaşı seçiminizi belirlemeye başlamak için en iyi yerdir.
Ancak, daha düşük bütçe ile renk seçiminizin sınırlı olabileceğini unutmayın, daha büyük bir bütçeniz varsa ve koltuk takımınız siparişe göre yapılıyorsa, genellikle yüzlerce kumaş ve renk arasından seçim yapabilirsiniz. Bunun yanında, seçiminizden memnun olup olmadığınızı kontrol etmek için satın almadan önce renk örnekleri isteyebilirsiniz.

2. Koltuklarınız ne kadar aşınma ve yıpranmaya maruz kalacak?

Koltuk takımınızı kullanma amacınız, kumaş seçiminizi kısmen belirleyecektir. Vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz ve üstüne kaçınılmaz olarak yiyecek-içecek dökülecek ve lekelenecek yoğun bir odada mı? Yoksa sakin bir ev ofisinde mi?
Örneğin yün karışımlı dokuma kumaşlar nadiren kullanılan odalara en uygun olanlardır. Çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, gerektiğinde yıkanabileceğinden pürüzsüz bir pamuklu kumaş en iyisidir. Kadife veya mikrofiber karışım gibi dayanıklı kumaşlar, kadife veya şönil gibi kumaşların aksine, özellikle bir oturma odasında kullanışlıdır.

Örneğin bir ev ofisinde, yani sadece sizin tarafınızdan kullanılacak bir kanepe arıyorsanız, o zaman lüks bir seçim yapın. Sık dokumalı bir pamuk veya kadife düşünebilirsiniz, ancak bir süre sonra profesyonel bir temizliğe ihtiyaç duyacaklarını unutmayın. Dokuma yoğunluğu gerçekten önemli, ne kadar yüksek olursa o kadar uzun süre dayanır. Koyu renklere dikkat edin, koyu ve doğal kumaşların solmasına yol açacağından, doğrudan güneş ışığı gelmemesine dikkat edin. Buna alternatif olarak, daha açık bir renk veya solmaya karşı dayanıklı bir kumaş seçin.

3. Hangi renk koltuk kumaşı seçmeliyim?

Koltuklarınızın öne çıkmasını veya bulunduğu mekâna uyum sağlamasını mı istiyorsunuz? Bir kanepenin kumaş rengi bir odaya etkileyici bir fark yaratabilir ve parlak bir renkte döşemelik kumaş seçerek çarpıcı bir vurgu oluşturabilirsiniz. Olumsuz tarafı ise, etrafındaki renkleri yeniden tasarlamak daha zor olacak.

Açık renkler objeleri daha çabuk gösterecektir, bu nedenle soluk renkli bir kanepeyi beğendiyseniz, çıkarılabilir, yıkanabilir kılıflara sahip olduğundan emin olun veya en azından döşemenin lekeleri tutmamak için özel işlendiğinden emin olun.

İyi bir orta zemin için, gri veya kahverengi renkli bir kanepe seçilebilir, her iki renk de hemen hemen her renk tasarımında kolayca yer alabilir. Ayrıca lekeleri ve izleri gizleyecek kadar koyudur. Desenli bir kumaş seçerek cazibesini artırın, renkli minder ve şal gibi kolayca eklenip-çıkartılabilir ve parlak aksesuarlarla değişiklikler yapın.

4. Kumaş düz mü yoksa desenli mi olmalı?

İki kişilik bir kanepenin üç kişilikten farklı bir kumaşa ihtiyacı olabilir. Tekstil tasarımcısı ve Sofa.com’un 2018 tasarım portföyü çalışanı Tamasyn Gambell'in dediği gibi, “Daha büyük kanepeler düz ve desenli kumaşlarda iyi görünürken, daha küçük kanepeler bir desen ile etkileyici görünüyor.”

Kanepeniz büyük bir aile tarafından çok fazla kullanılacaksa, kazara lekelenmeleri gizlemek için ince de olsa desenli bir seçenek daha iyi olacaktır. Deseninden zamanla sıkılacağınızı düşünüyorsanız ve örtüleri ve kılıfları kolayca çıkarılabilen bir model seçebilirsiniz. Kanepeyi satın alırken kaç adet yedek örtüsünün olduğunu araştırmalısınız. Tabii ki fiyatı size uygun ve ekstra malzemelerini koyacak yeterli depolama alanınız olmalıdır. Bunun yanında, koltuk takımınızın içinde eğer yer almıyorsa, açık renkli örtü ve kılıfları ayrıca satın alırsanız, ihtiyaç duyduğunuzda kolayca değiştirebilirsiniz.

Koltuk Kumaşı Renk Çeşitleri

İnternet üstünden ticaret, dünyada olduğu şeklinde vatanımızda de haiz olduğu potansiyeli ile her sektörde ki işletmelerin ticari faaliyetlerini önemli bir gelişme ivmesine çevirmiştir. Ankara Siteler Bölgesindeki bütün mobilya ürünlerini bünyesinde toplayan sitelermobilya.org sizlere birbirinden eşsiz ürünler sunmaktadır.