YATAK ODASI AYDINLATMASI NASIL OLMALI?

Yatak odası aydınlatması için kullanacağınız aksesuarlar genel itibariyle havalı araçlardır.

Küçük bir ev ya da büyük bir dairede de yaşasanız da uyumaktan çok daha fazlasıdır yatak odası.

Yatak odasını dekore ederken başucumuza bir küçük lamba tavana bir avize koyarak işimiz bitti sanmayın. Kimimiz kimi zaman en uykusuz anımızda ve yorgunluktan, sesten kaçmak için karanlık bir ortam tercih eder, kimimiz de sadece dinlenme olarak loş bir ışık. Bence yatak odasına en çokta loş ışık yakışıyor.

Karanlık odalar uyku için mükemmeldir ama şekerleme yapmak için sızdıysanız çok az ışık bile olsa bu sizi rahatsız edebilir.

Yatak odanız için aydınlatma satın almadan önce odanızın boyutlarını ölçmeyi unutmayın. Mobilyalarınızı koyacağınız alanı, giyinme alanınızın yerini belirleyerek odanızın doğru ışıklandırma yapmanız kolaylaşacaktır. Yatak odası tavan bakımından yaklaşık 2,4 veya 2,7 metre yüksekliğindedir. Giyinme, okuma işlemleri için yeterli aydınlatma isterseniz daha yüksek aydınlatma seçmelisiniz. Çünkü yakın ışık okuma sırasında uykunuzu getirebilir. Giyinme sırasında da el, kol hareketleri ile de hareket etme alanınız hem de kazalara sebebiyet verebilme oranı yükselir.

Yatak odası aydınlatması için aydınlatılacak kısmı da öyle ayarlayın ki tüm alanlara erişebilecek kadar da ışığa ihtiyaç olsun.

Yatak odasında çok apak ışıktan uzak durmak lazım sebebi çok karanlık olma olasılığı. Bu ışıklar görünüşü şık ama fakat yansıttığı ışık çok da fonksiyonel değildir.

Eğer komodin üzerine bir lamba düşünürseniz bu yumuşak bir şekilde dağılmış gölgeli bir lamba olabilir. Yatak odası aydınlatması için başka bir öneri daha sunarsak yatağın her iki tarafına aplik de kullanabilirsiniz.

Aydınlatma yapacağınız yer yatağınızın tam üzeri olacak şekilde ayarlamayı. Baş üzerinde ki doğrusal ışık yüz seviyesinde ki yumuşak ışıktan daha az konfor sunar.

Yatak odasında güçlü bir ambiyans olması önemlidir. Işıkların efektlerini değiştirmek isterseniz de dimmer takabilirsiniz.

Eğer yatak odanızda koltuk varsa koltuğunuzun yanına lambader koyarak orayı dinlenme, kitap okuma alanı haline getirebilirsiniz bu sizin hayal dünyanıza kalmış bir şey.

Kristal avize yatak odası için demode gelmiş olabilir ama saçtığı ışık bakımından bir fikir de olabilir.

Yatağınızın içine sereceğiniz nevresim takımını sade tutarsanız odağın tavan da olmasını sağlayabilirsiniz. Yatak odası aydınlatması için yatak odasında bulunan perdelerin de önemini unutmayın. Karanlık bir ortam seviyorsanız ve öylece uyanmak isterseniz de blackout stor da sizin için bir not olabilir.

Yatak Odası Aydınlatmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak odasında dekorasyon yapılan aydınlatma çok önemlidir. Yatak Odası Aydınlatmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler olarak bazı noktalar vardır.

Öncelik olarak herkesin zevkine göre fark etmektedir. Yatak odalarında masa lambaları, abajur ve lambaderler olan kişilerin odalarında aydınlatma çok şık kalmaktadır. Yatak odası geniş olmayanlar için aydınlatma sayesinde yatak odası daha güçlü görünmesini sağlayacak ve daha ferah görünmesini de sağlayacaktır.

Eğer yatak odanız daha kuvvetli görünmesini sağlarsanız o zaman dikkatli aydınlatılması çok önemlidir. Yatak odası insanın uyuduğu ve dinlendiği bir oda olduğu için aydınlatma yaptıracaksınız. O zaman çok rahatsız edici ışığı kullanılmaması gerekmektedir. Yatak odasında aydınlatma yapılacaksa odanın genişliği, odanın konumu, odanın genişliği ve odanın nereden güneş alıp alıp almadığı da aydınlatma için çok önemlidir.

Aydınlatma odanıza yakışması çok önemlidir. Yani aydınlatma yatak odanız ile uyumlu olması gerekmektedir. Ayrıca yatak odası çok aydınlatılırsa o zaman gölge problemi yaşanmaktadır. Bu problemde odanızda giysi seçiminde ve giyinmenizde sorun çıkarmaktadır. Bu sorunu engelleyebilmek için de elbise dolabınızın içine de aydınlatma uygulayabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz kıyafetleri daha kolay seçebileceksiniz.

Böylece problem de ortadan kalkmış olacaktır. Yatak odanız çok şık ve konsepti çok modern ise sizlere tavsiyemiz gizli bir şekilde aydınlatma sistemi oluşturmanızdır. Yani bu durum alçıpanın içerisine gizlenmiş olarak aydınlatma sistemi de yaparak yatak odanızın şıklığını korumuş olacaksınız.

Ama eğer yatak odanız romantikse tavandan sarkıtılmış avizeleri tercih ederseniz çok daha doğru olacaktır. Aynı zamanda yatak odanızda eğer makyajınızı yapmak için masanız varsa mutlaka masanızda üstten aydınlatmalısınız. Yatak odanıza güneş ışığı girmiyorsa perdenizi daha ince kumaştan tercih etmelisiniz. Yatak odanızda bu şekilde aydınlatmanızda dikkat etmeniz gerektiğini biliniz.